Problemy finansowe? Sprawdź jak się do nich przygotować!

Nadciągające problemy finansowe na horyzoncie to jedna z mniej komfortowych sytuacji. Zdarzają się one jednak dosyć często, a nie wiedząc, co robić w takiej sytuacji bardzo często nie podejmujemy żadnych kroków. Jest to najgorsze możliwe rozwiązanie, które wynika przeważnie z braku wiedzy czy obaw i braku umiejętności finansowych. W tym tekście prezentujemy przydatne podpowiedzi co robić w takiej sytuacji, gdy wiemy, że za jakiś czas będziemy musieli zmierzyć się z problemami finansowymi. Szczegóły poniżej.

Uporządkuj finanse i zredukuj wydatki

Pierwszym i najważniejszym elementem, który należy wykonać, gdy wiemy, że w najbliższym czasie możemy borykać się z problemami finansowymi, jest uporządkowanie finansów osobistych. To podstawa, od której należy zacząć. Uporządkowane finanse osobiste pomogą nam łatwiej reagować, dadzą rozeznanie co od naszych możliwości finansowych, a czasami nawet pozwolą uniknąć problemów np. z uwagi na obniżenie wydatków. Uporządkowanie finansów osobistych powinniśmy rozpocząć od przygotowania wszystkich dokumentów, kredytowych, bankowych i finansowych. W ten sposób dowiemy się, jakie miesięcznie opłaty ponosimy oraz jakie zobowiązania posiadamy. Często możemy zmienić wtedy dostawców energii czy zrezygnować ze zbędnych abonamentów i jasno określić jakie wydatki muszą pozostać, a jakie możemy zlikwidować. Warto też wcześniej zastanowić się które opłaty mają wyższy, a które niższy priorytet i ustalić listę ważności zobowiązań. W ten sposób będziemy wiedzieli które opłaty musimy uregulować w pierwszej kolejności. Będą to np. leki, środki na mieszkanie i życie czy kredyty z wysokimi karami umownymi. Warto też przeanalizować i ustalić jakimi dochodami będziemy dysponowali w najbliższym czasie oraz czy istnieje możliwość, aby je powiększyć np. nadgodzinami w pracy.

Konsolidacja

Kiedy mamy już uporządkowane finansowe osobiste, a w dalszym ciągu grozi nam negatywna sytuacja finansowa, możemy skorzystać z konsolidacji zobowiązań. Jest to połączenie wielu rat — kredytów i pożyczek w jeden nowy kredyt z niższą ratą, który będziemy opłacali po prostu dłużej. Często można w ten sposób obniżyć ratę naszych miesięcznych zobowiązań nawet o połowę oraz uniknąć całej sytuacji, gdy nadejdzie kryzys finansowy np. spowodowany mniejszymi wpływami do domowego budżetu. Z konsolidacji skorzystać możemy w formie kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej. Łączy ona wszystkie nasze obecnie zobowiązania spłacając je, a my w zamian za to otrzymamy nowy duży harmonogram spłat z miesięcznymi ratami. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy posiadać jeszcze zdolność kredytową oraz zapłacić dodatkowe oprocentowanie. Oprócz tych dwóch minusów konsolidacja ma też kilka zalet. Z pewnością pozwoli nam uniknąć często problemów finansowych. W efekcie pozwoli też uniknąć kosztów windykacji czy kosztów egzekucji komorniczej. Jest to dobre rozwiązanie, gdy wiemy z wyprzedzeniem, iż będziemy mieli pewne trudności finansowe, a nie straciliśmy jeszcze płynności finansowej.

Darmowe pożyczki pieniędzy na krótki termin

Ciekawym rozwiązaniem, które jest wyjściem chwilowym, jest pożyczanie pieniędzy za darmo. Bardzo często problemy finansowe dotyczą krótkiego okresu np. konieczności opłacenia badań czy naprawy auta w danym momencie. Wiedząc, że za jakiś czas będziemy dysponowali gotówką na pokrycie takiego wydatku, możemy skorzystać z krótkich pożyczek. W tej opcji nie należy brać pożyczek czy oprocentowanych chwilówek, które sprawią, że będziemy musieli spłacić dużo więcej, aniżeli przeoczyliśmy. Gdy potrzebujemy zastrzyku gotówki krótkoterminowo, aby uratować konkretną sytuacją, możemy skorzystać z darmowego lub niskokosztowego pożyczania pieniędzy. Za darmo możemy pożyczyć pieniądze, wyrabiając kartę kredytową. W pełnym okresie bezodsetkowym będziemy mieli prawie 2 miesiące na oddanie pożyczanej sumy, a jeśli to zrobimy nie zapłacimy oprocentowania. Warto też skorzystać z darmowej pierwszej promocyjnej chwilówki w prywatnej firmie pożyczkowej, gdzie również otrzymamy pewną sumę na 30 dni w promocji i gdzie zwracać będziemy musieli jedynie kwotę pożyczoną. Oprócz tych dwóch domowych sposobów pożyczania możemy skorzystać też z pożyczki niskokosztowej — oprocentowanej na ok. 10% RRSO. Będzie to np. karta kredytowa na długi termin, pożyczki społecznościowe czy limity w koncie.

Doradztwo finansowe

Gdy przewidujemy problemy finansowe, a nie wiemy co robić dalej z naszymi pieniędzmi, bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z doradztwa finansowego. Jest to usługa polegająca na udzieleniu porady finansowej podobna do porad lekarskich czy prawniczych. Na rynku działa wielu doradców bankowych zarówno niezależnych, jak i pracujących w firmach finansowych czy bankach. Doradca z pewnością powie nam, co mamy zrobić, przedstawi rozwiązania czy pomoże wybrać jedno z nich. Może też pomagać nam regularnie wychodzić z trudnej sytuacji czy udzielić nam kilku wskazówek, co możemy zmienić w naszym życiu finansowym. Z porady u doradcy finansowego skorzystać możemy niezależnie i niezobowiązująco jako osoba prywatna. Im wcześniej to zrobimy, tym większa szansa na uniknięcie lub łagodniejsze przejście kryzysu finansowego. Inwestycja w postaci opłaty za wizytę z pewnością zwróci się trafionymi i korzystnymi działaniami finansowymi.

Pomoc firm antywindykacyjnych

Na podobnej zasadzie co doradztwo finansowe działają firmy antywindykacyjne. Jest to jednak rozwiązanie przeznaczone dla osób, które posiadają już zadłużenie w różnej fazie — od przeterminowania do egzekucji komorniczej. Firmy antywindykacyjne zatrudniają specjalistów z dziedziny windykacji czy prawa, którzy pomogą nam wychodzić z zadłużenia. Firmy te oprócz samego doradztwa, mogą reprezentować nas w kontaktach z wierzycielami czy wykonywać samodzielnie pewne działania. Niektóre firmy oferują np. odpowiadanie na pisma, negocjowanie czy ustalanie dogodnych warunków spłaty zadłużenia. Jest to opcja przeznaczona dla osób, które nie znają się na finansach, ale dotknęła już je trudna sytuacja finansowa. Rozliczanie pomocy firm antywindykacyjna może odbywać się ryczałtowo, za konkretne usługi lub jedynie wtedy, gdy firma antywindykacyjna da radę wynegocjować żądane przez nas umorzenie długu.