Jak zaoszczędzić na wodzie? 5 sprawdzonych sposobów

Rachunki za wodę i ścieki pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Na szczęście można je realnie obniżyć, wykorzystując dostępne na rynku rozwiązania. Być może początkowo będą one wymagały od nas poniesienia dodatkowych kosztów, jednak z czasem ta inwestycja pozwoli zaoszczędzić konkretną sumę pieniędzy.

Oszczędnościowa bateria umywalkowa

Współcześnie w większości gospodarstw domowych montuje się jednouchwytowe baterie umywalkowe, które pozwalają zaoszczędzić nawet 30% wody w porównaniu z bateriami dwuuchwytowymi. Wynika to przede wszystkim z krótszego i znacznie prostszego systemu ich uruchamiania – przy pomocy jednej dźwigni ustawia się zarówno temperaturę, jak i siłę strumienia. Jeśli zatem w Twojej łazience nadal można spotkać stary typ baterii, zmień to jak najszybciej.

Warto jednak w tym przypadku wybrać baterię jednouchwytową z wbudowanym perlatorem – napowietrzaczem wody, który pozornie nie zmienia strumienia wody, jednak powstające w nim pęcherzyki powietrza sprawiają, że w rzeczywistości jej zużycie jest nawet o 60% mniejsze! Trzeba przy tym zaznaczyć, że perlatory powodują, że znacznie wolniej napełnia się nimi wodą naczynia czy wannę, dlatego polecane są przede wszystkim w umywalkach.

Przy umywalce możesz też zamontować baterię elektroniczną, z której woda wypływa po podstawieniu rąk, zaś przestaje po ich zabraniu. Wadą bezdotykowej baterii jest niewątpliwie jej cena, bowiem jest nawet o kilkaset złotych droższa niż większość baterii jednouchwytowych. To rozwiązanie może się jednak okazać opłacalne, gdy w domu są małe dzieci, które często nie mają wyrobionego nawyku zakręcania wody po wyjściu z łazienki.

Zamień wannę na prysznic

Jeżeli chodzi o codzienną higienę całego ciała, dla naszego portfela nie bez znaczenia jest to, czy korzystamy z wanny czy z prysznica. Warto uświadomić sobie, że jedna kąpiel pod prysznicem to koszt około 0, 66 zł, podczas gdy kąpiel w wannie generuje koszt niemalże o złotówkę wyższy. Przy kąpieli w standardowej wannie (wypełnionej do połowy wodą) zużyjemy nawet 100 litrów wody, podczas gdy pod prysznicem tylko 40 litrów.

Oszczędne baterie natryskowe

Zamieniając wannę na prysznic możemy zaoszczędzić jeszcze więcej, o ile zdecydujemy się na montaż baterii natryskowej termostatycznej i słuchawki z ogranicznikiem. Podobnie, jak w przypadku baterii umywalkowej, pod natryskiem zalecany jest również montaż baterii jednouchwytowej. Jeśli jednocześnie zdecydujemy się na zakup baterii termostatycznej, będziemy w stanie dodatkowo obniżyć koszt pojedynczej kąpieli. Umieszczona w baterii głowica termostatyczna jest w stanie w bardzo krótkim czasie wymieszać wodę zimną z gorącą i doprowadzić ją dokładnie do takiej temperatury, jaką wcześniej sami ustawiliśmy. Dla porównania: przy baterii jednouchwytowej czas ten wynosi około 10 sekund, podczas gdy przy baterii termostatycznej czas ten skraca się do zaledwie 2 sekund. Niemniej ważnym elementem prysznica jest słuchawka natryskowa, przez którą w standardowej wersji może przepłynąć około 15 litrów wody na minutę. Decydując się na zakup słuchawki z organicznikiem, możemy zmniejszyć ilość przepływu wody nawet o połowę, co rocznie pozwoli nam zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy.

Oszczędny system spłukujący w misach ustępowych

Duże ilości wody niepotrzebnie zużywa się przy spłukiwaniu wody z toalety – nawet 12 litrów przy jednorazowym użyciu bez względu na nasze potrzeby. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie wody w tym przypadku jest mechanizm z podwójnym systemem spłukiwania, który na rynku funkcjonuje już dłuższy czas. System ten charakteryzują dwa oddzielne przyciski, które pozwalają na dostosowanie odpowiedniej ilości wody do spłukiwania bezpośrednio do naszych potrzeb. Po naciśnięciu większego przycisku wypłynie ok. 6-9 litrów wody, zaś mniejszego od 3 do 4, 5 litrów. Jeśli jednak zależy nam, aby jeszcze bardziej ograniczyć zużycie wody przy spłukiwaniu toalety, możemy skorzystać z najnowszych rozwiązań spłuczek podtynkowych i misek, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody do 4 litrów na duże spłukanie i około 2 litrów na małe.

Oszczędne zmywanie

Nie jest tajemnicą, że ogromne zużycie wody następuje podczas codziennego zmywania. Nie wszyscy jednak jesteśmy świadomi tego, że zmywanie ręczne pochłania znacznie więcej wody niż zmywanie przy użyciu zmywarki. Jeśli więc zależy nam na realnym zmniejszeniu kosztów zużycia wody, korzystajmy właśnie z tego urządzenia. Wybierając ten sprzęt do domu, zwróćmy uwagę nie tylko na klasę energooszczędności, ale też informację na temat rocznego zużycia wody. Urządzenia najnowszej generacji pozwalają osiągnąć wynik rocznego zużycia wody na poziomie ok. 1800 litrów, podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu było to nawet 5000 litrów. Specjalne czujniki, w które zostały wyposażone nowoczesne urządzenia, pozwalają na wielokrotne sprawdzanie stopnia zanieczyszczenia wody w celu dobrania odpowiedniej ilości wody i temperatury do zmywania naczyń.