Karta kredytowa za darmo – 4 zasady by z niej korzystać za 0 zł

Posiadamy coraz więcej kart kredytowych – na koniec III kwartału 2016 roku mieliśmy prawie 6 milionów plastików – nic dziwnego bo to tani sposób na szybkie pożyczki bez formalności (w ramach przyznanego limitu) i zalety korzystania z takich form płatności na każdym kroku – w barach, restauracjach, na zakupach czy za usługi, wszelkie. Aby korzystać z kart kredytowych tanio i bezpiecznie warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. W przeciwnym wypadku karta stanie się naszą zmorą, a dług pewnie będzie narastał z miesiąca na miesiąc. Jakie to zasady?

Spłata zobowiązania na czas

Karty kredytowe oferują tzw. okres bezodsetkowy, w którym nawet korzystając z dostępnego limitu, po spłacie zadłużenia na czas unikniemy płacenia odsetek. Najlepiej spłacić całość, a nie wyłącznie minimalną kwotę, resztę rozkładając na raty. Pamiętajmy, że brak płatności to spore odsetki, które w przypadku kart kredytowych i zadłużenia sięgają kilkudziesięciu procent w stosunku rocznym.

Opłaty miesięczne

Oprocentowanie kart, dość wysokie jak wspomniano to nie jedyne koszta dla posiadacza plastiku. Banki wprowadzają opłaty miesięczne bądź roczne za posiadanie karty, bez względu na to czy klient korzysta z niej czy nie. Zwykle z opłat zwolnieni są czynni użytkownicy – przeważnie konieczne jest wykonanie kilku transakcji na określoną kwotę w danym okresie by być z takich opłat zwolnionych – warto dopytać o to przy wnioskowaniu o kartę kredytową.

Wypłaty z bankomatów

Jeśli potrzebna nam gotówka to lepiej nie wypłacać jej z bankomatu przy użyciu karty kredytowej. Takie operacje są dość kosztowne i wynoszą określony procent od pobranej kwoty, nie mniej niż… (tu banki ustalają we własnym zakresie minimalną opłatę). Oprócz prowizji na uwagę zasługuje oprocentowanie – tu odsetki nalicza się od chwili wypłaty do spłaty, bez okresu bezodsetkowego.

Przelewy

Niestety podczas wykonywania przelewów z wykorzystaniem kart kredytowych wiele banków traktuje je jako operacje gotówkowe, zatem obciążą prowizją i nie obowiązuje wówczas okres bezodsetkowy.

Pamiętając o tych kwestiach i trzymając się kilku zasad można śmiało korzystać z karty kredytowej w razie potrzeby i unikać opłat z tym związanych.

Poniższe zestawienia również mogą Cię zainteresować:
nowe chwilówki online kalkulator 2023
szybkie pożyczki pozabankowe online na dowód 2023
kredyty gotówkowe kalkulator kredytowy rat 2023