Konsolidacja – to może się opłacać

Problem nadmiernego zadłużenia dotyka coraz większej liczby Polaków. Na takie sytuacje często nie mamy wpływu – nieprzemyślane decyzje kredytowe, utrata źródeł dochodu czy inne problemy sprawiają, że zaciągamy coraz większe długi. Takie rozwiązanie nie jest dobre – zwykle doprowadza do powstania zobowiązań dochodzonych na drodze postępowania egzekucyjnego, które generuje jeszcze większe koszty. Są metody, by uniknąć takich kłopotów. Pomocna może być konsolidacja, ale przemyślana.

Każde problemy finansowe powinny być analizowane i każdy powinien poszukać najlepszego rozwiązania, które ułatwi wyjście z zadłużenia. Nie można bezczynnie czekać, aż sytuacja się sama rozwiąże, bo może być za późno na skuteczne działania. Sposobem może być konsolidacja. Produkt ten dostępny jest w większości banków, choć na różnych zasadach.
Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu i przeniesieniu wszystkich kredytów i pożyczek do banku, a następnie spłaty w wydłużonym czasie w niższych ratach. Taka opcja pozwala w skali miesiąca przynieść wolne środki na wykorzystanie na np. bieżące potrzeby. Aby doradca dobrał odpowiednią ofertę należy zgłosić się do banku i przedstawić mu naszą sytuację wskazując wszystkie zobowiązania pozostające do spłaty. Warto przygotować się do takiej rozmowy i posiadać informacje o aktualnej wysokości należności do spłaty. Następnie ustalamy warunki konsolidacji.

Jak to możliwe, że rata będzie niższa?

To proste – w ramach konsolidacji wydłużany jest do maksimum okres spłaty zobowiązań. Im dłuższy czas, tym niższe raty. Niestety dojdą do uregulowania kolejne odsetki i zwykle dodatkowe koszty związane z udzieleniem tego kredytu (prowizja czy marża). Oczywiście na rynku można znaleźć oferty z zerową prowizją, by nie płacić dwa razy za te same pożyczone pieniądze.

Kiedy oszczędzimy na konsolidacji?

Jeśli zaciągaliśmy kredyt w gorszych warunkach rynkowych, z wyższym oprocentowaniem to konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem. Obecnie stopy procentowe są na niskim poziomie, więc zyskamy choćby na tym. Rzecz jasna opłaca się ona w sytuacji, gdy dotychczasowe zobowiązania zaciągane były i spłacane systemie rat malejących.

Ryzyko dla banku

W związku z tym, że konsolidacja to produkt dla klientów z zagrożeniem wypłacalności banki ponoszą większe ryzyko, niż w przypadku nowego, dobrego klienta. Stąd kredyt konsolidacyjny w całkowitym rozrachunku jest droższy – z tym warto się liczyć. Niemniej jednak często to jedyna szansa na uniknięcie bankructwa czy egzekucji komorniczej. Warto jednak poświęcić chwilę na porównanie dostępnych ofert i wybrać kredyt z najlepszymi dla nas warunkami. Wówczas na konsolidacji można faktycznie zyskać i wyjść dzięki niej na prostą.

Poniższe zestawienia również mogą Cię zainteresować:
nowe chwilówki online kalkulator 2024
szybkie pożyczki pozabankowe online na dowód 2023
kredyty gotówkowe kalkulator kredytowy rat 2023