Sprawdź, jak oszczędzać, by zgromadzić odpowiednie zaplecze finansowe na stare lata

Warto budować zaplecze finansowe na przyszłość. Dzięki temu nie tylko będziemy czuć się bezpieczniej, ale w razie kłopotów finansowych, straty stałego źródła dochodów, czy nieprzewidzianych wydatków, będziemy mogli skorzystać z zaoszczędzonych pieniędzy nie prosząc o pomoc rodziny, czy nie zadłużając się w banku. Jeśli nie do końca wiesz, jak oszczędzać, poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Odkładanie pieniędzy to nawyk, dlatego nie powinniśmy czynić wymówek, że nie potrafimy oszczędzać, czy zarabiamy niewystarczająco dużo, aby móc zacząć gromadzić pieniądze. Niezależnie od tego, jakie mamy zarobki możemy oszczędzać, bo odkładanie nawet niewielkich kwot, ale systematycznie ma sens. Oszczędzanie na daleką przyszłość, jaką jest emerytura może okazać o tyle trudne, że jest to cel bardzo mocno oddalony w czasie. Nie mniej jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił i sprawdzić swoją silną wolę. Pierwszym etapem jest oczywiście przeanalizowanie swoich wydatków oraz wyeliminowanie takich, które są zbędne i niepotrzebnie wydajemy na nie pieniądze. Następnie należy ustalić sobie cel, zaplanować jakie kwoty będziemy w stanie odkładać. Jeżeli za pierwszym razem odkładanie nam nie wyjdzie, pamiętajmy, aby się nie zniechęcać i próbować dalej, szczególnie dotyczy to osób, które do tej pory miały tendencje do wydawania pieniędzy. W oszczędzaniu najważniejszą kwestią jest systematyczność, trzeba mieć również sporo cierpliwości. Pamiętajmy, że odkładanie pieniędzy nie oznacza całkowitej rezygnacji z wszystkich przyjemności oraz rozrywek, trzeba zachować umiar zarówno w wydawaniu, jak i oszczędzaniu. Wskazane jest, aby od czasu do czasu pozwolić sobie na drobne przyjemności.

Gdzie odkładać pieniądze?

Oszczędzać można na wiele sposobów, można zacząć od składania pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Jest też sporo produktów finansowych dedykowanych emeryturze np. Indywidualne Konto Emerytalne czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które jest realizowane przez IKE. Instytucje bankowe również dostrzegły potrzebę oraz chęć klientów do odkładania pieniędzy na przyszłość, dlatego na rynku finansowym można znaleźć coraz więcej produktów dedykowanych właśnie emeryturze. Gdy już zgromadzimy trochę oszczędności, warto pomyśleć również o odpowiednim ulokowaniu pieniędzy. Jeszcze kilka lat temu polecane były lokaty, dziś niestety są one mało opłacalne. Lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie obligacji Skarbu Państwa, które dają pewny zysk, a ryzyko jest naprawdę niewielkie. Inną możliwością jest oszczędzanie w formie funduszów inwestycyjnych, w tym wypadku ryzyko jest większe, ale również możemy dużo więcej zarobić. Najlepiej inwestować pieniądze na różnych rynkach, wówczas jest mniejsze prawdopodobieństwo, że poniesiemy straty.

Rosnąca świadomość społeczeństwa, większa wiedza na temat oszczędzania oraz inwestowania pieniędzy, sprawia, że jesteśmy bardziej zmotywowani, aby budować zaplecze finansowe na przyszłą emeryturę. Niestety każdy w tym wypadku musi liczyć na siebie, pomimo odkładanych co miesiąc składek emerytalnych, już teraz wiadomo, że nasze emerytury będą niskie i z pewnością nie będą wstanie zaspokoić wszystkich naszych potrzeb, gdy już nie będziemy w stanie pracować zawodowo.

Poniższe zestawienia również mogą Cię zainteresować:
nowe chwilówki online kalkulator 2021
szybkie pożyczki pozabankowe online na dowód 2021
kredyty gotówkowe kalkulator kredytowy rat 2021