Co zrobić aby pozbyć się zadłużenia?

Obecnie zaciągnięcie kredytu jest stosunkowo proste i nie trzeba dopełniać wielu formalności, wystarczy przedstawić dowód osobisty oraz udokumentować swoją zdolność kredytową. Niestety nauczyliśmy się żyć za pożyczone pieniądze, w dalszym ciągu wiele osób w ogóle nie ma żadnych oszczędności, przez co w razie nieprzewidzianych wydatków, chcąc nie chcąc, trzeba się zadłużyć w banku. Jeżeli nie potrafimy zarządzać budżetem istnieje ryzyko, że wpadniemy w długi. Jak uniknąć takich sytuacji, co zrobić, aby pozbyć się zadłużenia?

Pochopnie podjęta decyzja dotycząca kredytu czy pożyczki, niejednokrotnie skutkuje tym, że trudno nam wyjść z długów, raty za bardzo obciążają domowy budżet i brakuje nam pieniędzy na życie.

Od czego zacząć oddłużanie?

Najważniejszą kwestią jest całkowite zaprzestanie zaciągania nowych zobowiązań – wiele osób wpada w taką spiralę zadłużenia i chcąc spłacić jeden kredyt, bierze następny, takie sytuacje nie mają końca, także w pewnym momencie należy powiedzieć sobie stop. Kolejną rzeczą jest przeanalizowanie zobowiązań finansowych, wypiszmy koszty całkowite kredytów i pożyczek, które zaciągnęliśmy. W tym celu można skontaktować się z placówką bankową, bez problemu podadzą nam konkretne kwoty. Jeżeli będziemy mieć przed sobą zestawienie zobowiązań finansowych, przychodzi czas na podjęcie decyzji, które pożyczki spłacić w pierwszej kolejności. Firmy pozabankowe zazwyczaj naliczają dużo wyższe odsetki, niż banki, dlatego to właśnie od nich warto zacząć. Banki są skłonne do współpracy, najlepiej udać się do oddziału i porozmawiać z doradcą klienta, w jaki sposób można rozwiązać problem. W tym wypadku proponowana jest zazwyczaj restrukturyzacja kredytu, czyli podpisanie nowej umowy, gdzie zostaną przedstawione nowe zasady i terminy spłaty rat. Jeśli przyjdziemy do banku i wytłumaczymy, dlaczego nie jesteśmy w stanie nadal spłacać kredytu i co się do tego przyczyniło, możemy liczyć na wyrozumiałość. Najgorszym rozwiązaniem jest unikanie kontaktu z bankiem, w tym wypadku umowa kredytowa może zostać wypowiedziana i będziemy zmuszeni oddać pożyczone pieniądze w całości, co przysporzy nam jeszcze większych problemów. Podczas wychodzenia z długów ważnym aspektem jest współpraca z bankami oraz kolejność spłacania posiadanych zobowiązań.

Skąd wziąć pieniądze?

Pozostaje pytanie, skąd wziąć pieniądze na spłatę powstałych zadłużeń? Nawet jeżeli dojdziemy do porozumienia z bankiem, a raty zostaną obniżone i tak możemy mieć problem z wywiązaniem się z umowy, jeżeli nasze długi opiewają na wysoką kwotę. Warto pomyśleć o pracy dodatkowej, można zdecydować się na dorabianie przez Internet. Inną możliwością jest wyprzedanie niepotrzebnych rzeczy. Ewentualnie można pożyczyć pieniądze od rodziny, w tym wypadku nie musimy martwić się o odsetki. Wzięcie kredytu jest stosunkowo łatwe, jednak później trzeba spłacać go kilka lat, także taką decyzję należy dwa razy przemyśleć.

Poniższe zestawienia również mogą Cię zainteresować:
nowe chwilówki online kalkulator 2021
szybkie pożyczki pozabankowe online na dowód 2021
kredyty gotówkowe kalkulator kredytowy rat 2021